باتری میوه ای

مقدمه: الکتریسیته در تمام مواد وجود دارد، اما  نکته ی مهم این است که چگونه بتوانیم این الکتریسیته را آزاد نموده و پس از مهار از آن استفاده نماییم؟ در زندگی روزمره الکتریسیته نقش مهمی را ایفا می نماید و می توان گفت که بدون آن تقریباً زندگی روزه مره ما دچار مشکلات جدی خواهد شد. با انجام این آزمایش ساده می توان به وجود جریان الکتریسیته در مواد پی برده و از آن استفاده کرد.

وسایل مورد نیاز:

1- لیموی تازه و ترش و آبدار 3 عدد

2- تیغه مسی به ابعاد 5/0 در 3 سانتی متر 3 عدد

3- میخ فلزی 3 عدد

4- دیود نورافشان (LED) 1 عدد

5- مقداری سیم برای برقراری ارتباط

6- کمی سمباده

روش انجام آزمایش:

از آبدار بودن لیموها مطمین شوید. قبل از شروع کار سطح میخ های آهنی و تیغه های مسی را با سمباده خوب تمیز نمایید و سپس تیغه های مسی و میخ ها را با احتیاط در نارنج ها فرو ببرید و با یک تکه سیم سر تیغه های مسی را به سر میخ ها  متصل نمایید تا بین آنها ارتباط ایجاد گردد(مطابق شکل). حالا دو سر دیگر تیغه های مسی و میخ را به یک دیود نورافشان وصل نمایید.

اکنون اگر اتصالات را درست انجام داده باشید ملاحظه خواهید نمود که باطری میوه ای شما دیود نورافشانledرا روشن نموده است، نکته مهمی که حایز اهمیت است این است که اگرLEDروشن نشود باید دو سر سیم های متصل به آن را عوض نمایید، زیرا LED  ها دارای قطب مثبت و منفی می باشند و به آن حساسند.

توضیحات تکمیلی:

از آنجا که بسیاری از میوه ها و مواد دیگر این خاصیت یعنی تولید الکتریسیته را دارند، فلذا می توانید آزمایش فوق را با فلزات مختلف و میوه های متفاوت تکرار نمایید، فقط دقت داشته باشید که فلزات انتخاب شده با هم از یک نوع نباشند، مثلاً آهن و مس و یا روی و مس و ... نکته ی دیگر اینکه مقدار الکتریسیته تولید شده از هر یک متفاوت خواهد بود.

 

/ 0 نظر / 109 بازدید